Zilele Clujului. Citește programul complet

Actualitate

Programul Zilelor Clujului:

????????????, ???????? ????????????

????????????ț???? ????????????????????????

20:00 – Seara de teatru: „Teatrul, dragostea mea” – moment inedit cu Florin Piersic

21:00 – Seara de teatru: O scrisoare pierdută în concert, spectacol concert de Ada Milea

după „O scrisoare pierdută” de I.L. Caragiale – Teatrul Național Cluj-Napoca

????????????ț???? ????????????????????????????????

11:00-23:00 – Târguțu’ Vintage

???????????????????????? – ???????????????????????? ???????? ????????????????????????ă ????????????????????ă

10:00-22:00 – HealthFest

???????????????????????? ????????????????????

Maratonul filmelor cu Tom și Jerry – proiecții de film dublate în limba română

11:00 Tom și Jerry: Inelul fermecat (2002)

13:00 Tom și Jerry: Misiune pe Marte (2005)

16:00 Tom și Jerry: Concert dezastru (2013)

18:00 Tom și Jerry (2021)

???????????????????????? ????ă????ăș????????

Proiecții de film dublate în limba română

11:00 Peter Pan: Întoarcerea în Țara de Nicăieri (2002)

13:00 Cei 6 super eroi (2014)

16:00 Aventuri în Zambezia (2012)

18:00 Familia Addams (2019)

???????????????????????? ????????????????????????????????????????????

09:00-17:00 – Expoziție outdoor și activități tematice organizate cu sprijinul ISU Cluj și Expoziție indoor

???????????????????????? ????????????????????????????????????????????

12:00-20:00 – Expoziții

12:00, 16:00, 18:00 – Proiecție de film documentar: Maria Tănase, regia Laurențiu Damian

???????????????????????????? ???????????????????????? ????????????????????????????

12:00 – Conferința „Secvențe inedite din istoria Clujului”

13:00 – Tur ghidat monumente de for din centrul municipiului

???????????????? ????????????????????????????ă ????????????????????????????????????????

10:00-11:30 – Campionatul Județean de Atletism al Școlilor Speciale

12:00-17:00 – Ziua Mondială a Orientării în Cluj-Napoca

????????????????ă???????????? ????????????????????????????????????ăț????????

Expoziție foto-narativă NOI 2 | WIR 2 – Portrete româno-germane

???????????????????????? ????????????????

20:00 – Proiecție film Toni Erdmann | DE 2016, Regia: Maren Ade

????-???????????????????????????????? ???????? – ???????????????????????? ????????. ????????

20:00 – Vernisajul expoziției Concursul Turnul celor Trei Vârste 2017

???????????????????????????????????????? ????????????????????????????ă ????????????????????????????????????????????ă „???????????????????????? ????????????????????” ????????????????-????????????????????????

09:00-20:00 – Expoziția „Ocolul Pământului în peste 150+ de șahuri”

???????????????????? ????????ț????????????????????ă ???? ????????????â????????????????

10:00-18:00 – Expoziție temporară

???????????????????????????????? ????????ț????????????????????????, ???????????????????????????????????? ????????????????ț???????????? ????????????????

10:00-16:00 – Expoziție temporară

???????????????????????? ????????ț???????????????????? ???????? ???????????????????????????? ???? ????????????????????????????????????????????????????

10:00-18:00 – Expoziția „Istoriile Clujului”

10:00-18:00 – Expoziția „Zei și Muritori din Egiptul Antic”

10:00-18:00 – Expoziția „Incursiuni dacice în spațiul virtual”

10:00-18:00 – Expoziția „Grecii de peste mări. Vase cu figuri roșii din Etruria și Magna Grecia”

???????????????????????? ???????? ????????????ă ????????????????-????????????????????????

10:00-17:00 – Expoziția permanentă Galeria Națională

10:00-17:00 – Expoziția temporară Székely Annamária „Realitatea oglindită / Tükrözött valóság”

10:00-17:00 – Expoziția temporară de grup „Ecouri din sacralitate”

10:00-17:00 – Expoziția temporară Horia Paștină „Cruce, iubire de frumos”

10:00-17:00 – Expoziție temporară de grup „În Mormânt, Viață”

10:00-17:00 – Expoziție retrospectivă „Egon Marc Lövith”

???????????????????????? ???????????????????????????????????????????? ????????????????????????????????

10:00-18:00 – Expoziția permanentă „Tezaur de artă sacră și carte veche românească”

???????????????????????? ???????????????????????????? „????????????????ș???????? ???????????????????????????????????????? ????????????????????????”

10:00-17:00 – Expoziție permanentă despre istoria și evoluția militară a Transilvaniei

????????????????????????, ???????? ????????????

????????????ț???? ????????????????????????

11:00-21:00 – EXPERIENCE CLUJ

14:00-21:00 – Photobooth

16:00-22:00 – Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art

17:00-20:00 – Animație stradală cu personaje fantastice

17:00 Armonia Copiilor – Eveniment susținut de msg România

Seara de concerte, spectacol drone și proiecție videomapping – powered by AROBS

19:30 Compact

20:45 Andra

21:45 Spectacol drone și proiecție videomapping

22:00 Carla’s Dreams

????????????ț???? ????????????????????????????????

11:00-23:00 – Târguțu’ Vintage

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

Zilele Universităților Clujene

10:00-16:00 – Workshop Shibori – Tie Dye lângă Biserica Franciscană

10:00-16:00- Expo Maraton Casa Matei Corvin

Concerte

18:00-22:00 Adriana Andreica & Florin Grec, Grupul folk UNDE, Felicia Pop, Ionuț Mangu&CO, Alexandra și Ioan Onișor&friends

22:00 Emeric Imre&friends

???????????????????????????????????????? ????????????????????????????

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

???????????????????????? ???????????????????????????? „???????????????????????? ????ă????????????ț????????”

17:00 Muzica Militară a Diviziei 4 Infanterie „Gemina”

14:00-23:00 – Festivalul Gastronomic Internațional

14:00-23:00 – Festivalul de Vin

Concerte
18:00 – Școala populară de muzică Tudor Jarda

18:45 – Școala de muzică Voltaj Academy

19:30 – Banto Dos Santos & The Band

20:15 – Trupa Intercity

21:00 – Trupa MAST

22:00 – Trupa Score

???????????????????????? – ???????????????????????? ???????? ????????????????????????ă ????????????????????ă

10:00-22:00 – HealthFest

????????????. ???????????????????????????????? ???????? ????????????????????????????????

14:00-22:00 – Festivalul Multiculturalității

14:00-22:00 – Strada cu standuri

14:00-22:00 – Kids Corner

14:00-22:00 Cooking Corner

17:00 Demonstrație de dans tradițional japonez (Centrul Cultural Japonez în colaborare cu Colegiul Național „Emil Racoviță”)

18:00 Trupa Edina&Friends

20:00 Muzică și cultură braziliană cu Banto Dos Santos

21:00 Lukas Jansen – concert muzică germană

Facultatea de Studii Europene (Sala Club)

17:00 Lansare de carte: „Cultura kawaii și discursul publicitar japonez”

Curtea Facultății de Studii Europene

16:00-17:00 – Aventuri și călătorii senzoriale

Insomnia Cafe&Bistro

17:00-19:00 Discursuri de deschidere a proiectului EthniCity

19:00-19:30 Ted Talk – Cum limbajul influențează modul nostru de gândire

20:00-20:30 Duet Multicultural

22:00 House Afterparty cu artiști de origine germană

???????????????????????? ????????????????

Zilele Universităților Clujene 2023- eveniment sub egida Uniunea Universităților Clujene

18:00 – Ansamblul Folcloric Studențesc „Mugurelul” al Universității Babeș-Bolyai

18:30 – Ansamblul de chitare al Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”

19:30 – Cvintetul de alămuri Quantum Brass al Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”

22:00 – Eveniment artistic Universitatea de Artă și Design Cluj

???????????????????????? ????????????????????

Proiecții de film dublate în limba română

11:00 – Clopoțica și aventurile ei în lumea oamenilor (2010)

13:00 – Clopoțica și Legenda Bestiei de Nicăieri (2014)

19:00 – „Țara lui Gufi” adaptare după Matei Vișniec

???????????????????????? ????ă????ăș????????

Proiecții de film dublate în limba română

11:00 Raţă, raţă şi gâscan (2018)

13:00 Koala cel poznaș (2015)

16:00 Deep – O aventură nesfârșită (2017)

18:00 Bunul dinozaur (2015)

19:00 Mirciulică

Foaierul cinematografului:

17:00 – Gânduri multicolore, vernisajul expoziției de pictură a copiilor de la Art point Studio

???????????????????????? ????????????????????????????????????????????

09:00-17:00 – Expoziție outdoor și activități tematice organizate cu sprijinul ISU Cluj și Expoziție indoor

???????????????????????? ????????????????????????????????????????????

12:00-20:00 – Expoziții

13:00 – „Rondul de veghe al poeziei transilvane. Poeții Cetății” – microrecital liric

16:00, 18:00 – Proiecție de film documentar: Maria Tănase, regia Laurențiu Damian

???????????????????????????? ???????????????????????? ????????????????????????????

14:00-18:00 – Curs Lettering x Cluj Never Sleeps

???????????????????????? ???????????????????????????????? ș???? ???????????????????? ????????????ăț????????

16:00-21:00 – Photobooth cu tematică istorică

16:00-22:00 – Carusel medieval pentru copii

16:00 – Deschiderea Taberelor Antice și Medievale și prezentarea trupelor de reînscenare istorică:

Terra Ultrasilvana, Ordinul Mușatinilor, Anacronism – coloniștii germani în Transilvania, Legio romană a V-a Alaudae, Geto-Dacii Ansamensi, Agentúra Hector din Slovacia

17:00 – Dreptatea Leului – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)

17.30 – Amoru-și are harul său … – recital de poezie medievală (Ordinul Mușatinilor)

18:00 – Prezentarea armamentului medieval

18:30 – Inspecția trupelor de către legatus legionis

19:00 – Prezentare catapulte – exercițiu de tragere cu catapulta pentru copii

20:00 – Antrenarea cavalerilor – pregătirea copiilor cavaleri pe un cal de lemn în mișcare

21:00 – Hrănirea cu bomboane a dragonului care scuipă flăcări

21:30 – Trezirea la viață a dragonului care scuipă flăcări

???????????????????????? ???????????????????????????? cu înscriere prealabilă: clujguidedtours.ro

11:00-13:00 – Cluj-Napoca – the Treasure City – Tur ghidat în limba engleză

18:00-20:00 – Cluj-Napoca – the Treasure City – Tur ghidat în limba engleză

???????????????????????? ????????????????????

10:00-19:00 – Zilele Horticulturii Clujene, ediția a II-a

???????????????????????????????? ???????? ????????????????????ă ????????ț????????????????????ă ???????? ????????????????????ă „???????????????????????????????? ????????????????”

12:30 – Lansarea albumului „În fiecare arbore cântă o vioară posibilă. Mitropolitul Bartolomeu prin ochii tinerilor”, voI. II

???????????????????????????????????????????????????? ???????? ????????????ă ș???? ????????????????????????

Zilele Universităților Clujene 2023 – eveniment sub egida Uniunea Universităților Clujene

10:00-12:00 – Workshop Fotograme (departament foto-video UAD)

???????????????????????? ???????????????????????????????????????? ???????? ????????????????????????????????????????????????????

16:00-20:00 – Târg de mai – artiști locali și produse realizate cu mult bun gust

17:00 – Lansare de carte Ion Rusu Abrudeanu, „Moții. Calvarul unui popor eroic, dar nedreptățit”

????????????????ă???????????? ????????????????????????????????????ăț????????

Expoziție foto-narativă NOI 2 | WIR 2 – Portrete româno-germane

????-???????????????????????????????? ???????? – ???????????????????????? ????????. ????????

17:00 Concursul de table – etapa întâi

17:00 Kids corner – pictură și bricolaj

19:00 Povești la gura sobei – spectacol pentru cei mici

21:00 Mapare Omul Micro-Macro Cosmos

21:00 Networking

????????ă???????????????? ????????????????????????????ă „???????????????????????????????????? ????????????????????”

09:00-18:00 Expoziție de fotografii cu lalele, serele mari

???????????????????????????????????????? ???????? ???????????????????????? ????????????????????????????????

15:00-17:00 – Expoziția cu lucrări de artă din fondul Centrului Documentar Expozițional „Ibrahim Muteferrika” al Asociației Turkish Multicultural Business Consortium

???????????????????????????????????????? ???????? ????????????????????????????????????

10:00-18:00 – Ziua Porților Deschise la specializarea Geografia Turismului și la masteratul de Amenajare și dezvoltare turistică

???????????????????????????? ???????????????????? ????????????????????????

20:00-21:30 – gen.OM – spectacol de teatru de păpuși (18+)

???????????????????????????????????????? ????????????????????????????ă ????????????????????????????????????????????ă „???????????????????????? ????????????????????” ????????????????-????????????????????????

09:00-20:00 – Expoziția „Ocolul Pământului în peste 150+ de șahuri”

???????????????????? ????????ț????????????????????ă ???? ????????????â????????????????

10:00-18:00 – Expoziție temporară

???????????????????????????????? ????????ț????????????????????????, ???????????????????????????????????? ????????????????ț???????????? ????????????????

10:00-16:00 – Expoziție temporară

???????????????????????? ????????ț???????????????????? ???????? ???????????????????????????? ???? ????????????????????????????????????????????????????

10:00-18:00 – Expoziția „Istoriile Clujului”

10:00-18:00 – Expoziția „Zei și Muritori din Egiptul Antic”

10:00-18:00 – Expoziția „Incursiuni dacice în spațiul virtual”

10:00-18:00 – Expoziția „Grecii de peste mări. Vase cu figuri roșii din Etruria și Magna Grecia”

???????????????????????? ???????? ????????????ă ????????????????-????????????????????????

10:00-17:00 – Expoziția permanentă Galeria Națională

10:00-17:00 – Expoziția temporară Székely Annamária „Realitatea oglindită / Tükrözött valóság”

10:00-17:00 – Expoziția temporară de grup „Ecouri din sacralitate”

10:00-17:00 – Expoziția temporară Horia Paștină „Cruce, iubire de frumos”

10:00-17:00 – Expoziție temporară de grup „În Mormânt, Viață”

10:00-17:00 – Expoziție retrospectivă „Egon Marc Lövith”

???????????????????????? ???????????????????????????????????????????? ????????????????????????????????

10:00-18:00 – Expoziția permanentă „Tezaur de artă sacră și carte veche românească”

???????????????????????? ???????????????????????????? „????????????????ș???????? ???????????????????????????????????????? ????????????????????????”

10:00-17:00 – Expoziție permanentă despre istoria și evoluția militară a Transilvaniei

???????????????????????????????????????? ???????????????????????????????????? ????????????â????????

12:00-15:00 – Expoziția temporară „Repere ale Revoluției științifice copernicane în colecțiile Bibliotecii Academiei din Cluj”

????â????????ă????ă, ???????? ????????????

????????????ț???? ????????????????????????

11:00-21:00 – EXPERIENCE CLUJ

11:00-21:00 – Photobooth

17:00-22:00 – Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art

17:00-20:00 – Animație stradală cu personaje fantastice

16:00 Parada Zilelor Clujului

SEARA DE MUZICĂ CLASICĂ

19:00 – Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”

Concert susținut de ansamblul BIGG DIMM A’BAND – Spectacol cu fragmente din opera Don Pasquale – de Gaetano Donizetti susținut de orchestra și soliștii Academiei Naționale de Muzică „Gheorghe Dima”

20:30 – Concert Extraordinar Grand Trio Classique

Orchestra și Corul Operei Naționale Române Cluj-Napoca

Corul Filarmonicii de Stat Transilvania Cluj-Napoca

Corul Operei Maghiare de Stat Cluj-Napoca

????????????ț???? ????????????????????????????????

11:00-23:00 – Târguțu’ Vintage

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

12:00 – Motanul încălțat – teatru pentru copii

Concerte

18:00 – Liceul Teoretic ELF

18:30 – TY

19:00 – Boemis

19:30 – Adriana Berezovski&friends

20:15 – Armonia Music

22:00 – Mess I’ve made

???????????????????????????????????????? ????????????????????????????

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

???????????????????????? ????????????????????????

20:00 – Midnight Snack – Eveniment susținut de Vodafone

???????????????????????? ???????????????????????????? „???????????????????????? ????ă????????????ț????????”

10:00-23:00 – Festivalul Gastronomic Internațional

10:00-23:00 – Festivalul de Vin

11:00-12:00 – „Viața secretă a celor mai neașteptate obiecte” – spectacol de teatru de păpuși

Concerte
18:00 – Patriciu Pop

18:30 – Școala de muzică Rock Academy

19:15 – Școala de muzică The Beat

20:00 – Hayex Band

21:00 – Happy People Band

22:00 – Be Right Band

10:00-22:00 – Târgul Meșterilor Populari

10:00-22:00 – Festivalul multiculturalității

10:00-22:00 – Expoziţie de obiecte tradiţionale din cultura popoarelor și activități culturale interactive, într-un mediu plin de culoare și entuziasm

10:00-22:00 – Expoziția „Republica Moldova prezintă la Cluj-Napoca”

Promenada cărților

12:00-20:00 – „Cărticim împreună” – Ateliere de desen și pictură pentru copii

12:00-20:00 – Ateliere pentru copii despre Păsările Clujului

11:00 – Concurs de table destinat și persoanelor cu deficiențe de vedere înscrieri: 0264.590.877, termen: 18 mai, 12:00

17:00-18:00 – La o ceașcă de lectură, atelier interactiv

11:00-13:00 – Păpuși japoneze – atelier de confecționat semne de carte

15:00-16:00 – Jocuri de societate

17:00-18:00 – Ora poveștilor

14:00-15:00 – Atelier Expoziție „Ada Kale” cu imagini de pe minunata insulă scufundată

19:00-20:00 – Atelier de lucru manual specific culturii turce

20:00-21:00 – Atelier de povești pentru copii

12:00-22:00 – Prezentare de costume istorice otomane

12:00-17:00 – Ateliere de percuție Rock Academy (zona George Coșbuc)

11:00-20:00 Skirt Bike: Photo&flower corner cu atelier de decorare biciclete

Zona de aventură

10:00-22:00 – FunZone powered by Betfair Romania Development: panou escaladă, pod indian, teren human fussball, turn de lăzi, teren minigolf, giant jenga, tiroliană

Tabăra nomadă

10:00-21:00 – Echitație pentru copii

13:00 – Prezentarea iurtă nomadă

16:00 – Jocuri nomade (I) spectacol istoric călare

11:00-13:00, 17:00-20:30 – Animație stradală cu personaje fantastice

Lacul Chios
10:00-13:00, 14:00-18:00 – Caiac pe Lacul Chios

Zona Casino

12:00-13:00, 14:00-15:00, 16:00-17:00 – Ateliere de educație financiară cu Pepper

Zilele Clujului împreună cu sportivii Clubului Universitatea

11:00-13:00 Demonstrații și inițiere fitness (zonă aparate fitness)

11:00-13:00 Demonstrații și inițiere scrimă

12:00-14:30 Demonstrații și inițiere Tir cu arcul

13:00-15:00 Demonstrații și inițiere judo

13:00-15:00 Demonstrații și inițiere în handbal (platoul BTArena)

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

Ateliere și activități pentru copii și adulți organizate de comunitatea ucraineană din Cluj-Napoca

10:00-23:00 – Expoziție Maria Prymachenko, bine cunoscut pictor ucrainean de artă tradițională

12:00-14:00 – Atelier de tricotat ‘Babusyn Kvadrat’ (Granny’s Square)

13:00-14:00, 14:15-15:15, 15:30-16:30 – Atelier de tricotat jucării

12:00-14:00 – Atelier pentru copii Harta Ucrainei înfloritoare

13:00-18:00- Machiaj instantaneu pentru copii

12:00-17:00 – Meditație sahaja yoga

???????????????????????? – ???????????????????????? ???????? ????????????????????????ă ????????????????????ă

10:00-22:00 – HealthFest

????????????. ???????????????????????????????? ???????? ????????????????????????????????

14:00-22:00 – Festivalul Multiculturalității

14:00-22:00 – Strada cu standuri

14:00-22:00 – Kids Corner

14:00-22:00 Cooking Corner

13:00-14:00 Workshop de tobe tradiționale japoneze (Centrul Cultural Japonez în colaborare cu Seira-daiko din Shizuouka)

14:00-14:15 Flashmob „Poloneza”

15:00-16:00 Atelier de Capoeira cu Bogdan Rakolcza și Cercul Întreg

18:30-19:30 Songs of Anatolia

20:00-21:00 Ansamblul de dansuri tradiționale grecești Ithaki al Uniunii Elene din România – Filiala Cluj

21:00-22:00 Lukas Jensen – Concert de muzică germană

Insomnia Cafe&Bistro

13:00-14:30 Atelier de Yoga cu Monica Filip

15:00-18:00 Atelier de sculptură în lemn cu Sebestyén Árpád

19:00-21:00 Atelier pe tema integrării sociale și a multiculturalismului

21:00-21:30 Degustare de tocăniță țigănească

21:30-22:30 Warm-up Party cu muzică romă cu RM

22:30 Afterparty cu DJ $-RAY

Cinema Arta
12:00-14:00 – Biblioteca vie

???????????????????????? ????????????????

Zilele Universităților Clujene 2023- eveniment sub egida Uniunea Universităților Clujene

18:00 – Concert Ansamblul Folcloric „Tradiții Someșul Napoca” – ISAMV

18:30 – Concert de muzică ușoară Yelia – USAMV

19:30 – Orchestra MedStrings a Universității de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu”

20:30 – Corul Universității de Medicină și Farmacie „Iuliu Hațieganu”

???????????????????????? ????????????????????????

13:00-18:00 – DJ Session cu Taylor

???????????????????????? ????????????????????

10:00, 11:00 – Capra cu trei iezi, spectacol de teatru de păpuși pentru copii

Proiecții de film – dublate în limba maghiară

16:00 – Home – Acasă (2015)

18:00 – Regele Leu (2019)

???????????????????????? ????ă????ăș????????

17:00 – Mândre-s primăverile, jocu’ nost’ și horile, spectacol de muzică populară și dansuri populare tradiționale românești

Foaierul cinematografului:

12:00-14:00 – Ateliere și workshopuri de pictură pentru copii 

???????????????????????? ????????????????????????????????????????????

09:00-17:00 – Expoziție outdoor și activități tematice organizate cu sprijinul ISU Cluj și Expoziție indoor

???????????????????????? ????????????????????????????????????????????

12:00-20:00 – Expoziții

12:00, 14:00, 16:00, 18:00 – Proiecție de film documentar: Maria Tănase, regia Laurențiu Damian

???????????????????????????? ???????????????????????? ????????????????????????????

12:00 – Prezentare de carte, Constantin Cubleșan – „Prin Clujul de altădată”, Casa Cărții de Știință

18:00 – Il canto di Paganini (duet)

???????????????????????? ???????????????????????????????? ș???? ???????????????????? ????????????ăț????????

10:00-22:00 – Ateliere de hârtie manuală, ateliere de pictură blazoane medievale, pielărie, ceramică, țesătorie și fierărie, tehnici de mânuirea armelor, antrenamente cu arcul, antrenamente cu sulița

10:00-21:00 – Photobooth cu tematică istorică

10:00-22:00 – Carusel medieval pentru copii

10:00 – Trezirea la viață a taberei medievale

11:00 – Împăratul cu stea în frunte – spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale

11:30 – Vorbe, vorbe, vorbe…. spectacol de teatru de animație pentru copii mari și mici

12:00 – Prezentare catapulte – exercițiu de tragere cu catapulta pentru copii

13:00 – Atelier de pictură pe scuturi medievale pentru copii

14:00 – Atelier de hârtie manuală

14:30 – Hrănirea cu bomboane a dragonului care scuipă flăcări

15:00 – Antrenarea cavalerilor – pregătirea copiilor cavaleri pe un cal de lemn în mișcare

15:30 – Jocuri medievale pentru copii

16:00 – Atelier de confecționare de păpuşi tradiţionale

16:30 – Mai am de-un ban speranță – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)

18:00 – Antrenament pentru cavaleri cu diferite arme

19:00 – Înfruntarea dacilor cu romanii

19:30 – Prezentare catapulte – exercițiu de tragere cu catapulta pentru copii

20:00 – Antrenarea cavalerilor – pregătirea copiilor cavaleri pe un cal de lemn în mișcare

21:00 – Trezirea la viață a dragonului care scuipă flăcări

???????????????? ????????????????????????????ă ???????????????????????????????????????? ???????????????????????????? ???????? ????????????????????????????

12:00-18:00 – Ateliere distractive de știință, powered by Emerson – în colaborare cu QUB Education și Love Science

12:00-14:30 Știința distractivă

14:30-16:00 Concursuri bazate pe știință

16:00-18:00 Știința distractivă

10:00-12:00 – Patinaj cu role (pistă role)

11:00 – „Hocus Pocus”, spectacol de magie și ventrilocie

12:00-15:00 – FUGI ÎN CURTEA ȘCOLII

12:00 -14:00, 16:00 -18:00 – Pictură pe față și modelaj baloane

12:00 -14:00, 16:00 -18:00 – Figurație artistică mascote: Patrula cățelușilor

12:00-18:00 – Tu știi să acorzi primul ajutor?

12:00-12:20 – Dans majorete tradiționale cu pom-poni – Majoretele Deja-Vu

12:30-13:00 – Clasa de Zumba

13:00-13:15 – Majorete Eclipse cadete, junioare și senioare

15:00-16:30 – Lecție de dans în aer liber – bachata

17:00 – Andy Morison

Ș???????????????????? ????????????????????????????ă „???????????????? ????????????”

10:00-14:00 – Festivalul Multidisciplinar „Știința pentru toți, o bucurie pentru fiecare”

????????????????ă???????????? ????????????????????????????????????ăț????????

Expoziție foto-narativă NOI 2 | WIR 2 – Portrete româno-germane

????-???????????????????????????????? ???????? – ???????????????????????? ????????. ????????

Clujul celor trei vârste

17:00 Kids corner – pictură și bricolaj

17:00 Atelier culinar Ceaunu’ transilvan

17:00 Concursul de table – etapa a doua

19:00 Poftim la gulyas!

20:00 Premierea concursului de table

20:00 DJ Party – muzică din ’60, ’70, ’80, ’90, 2000+

Asociația „Urbannect”

????????ă???????????????? ????????????????????????????ă „???????????????????????????????????? ????????????????????”

09:00-18:00 Expoziție de fotografii cu lalele, serele mari

???????????????????????????????????????? ???????? ???????????????????????? ????????????????????????????????

11:00-15:00 – Expoziția cu lucrări de artă din fondul Centrului Documentar Expozițional „Ibrahim Muteferrika” al Asociației Turkish Multicultural Business Consortium

???????????????????????? ???????????????????????????? cu înscriere prealabilă: clujguidedtours.ro

11:00-13:00 – Re-descoperim Clujul – Tur ghidat al centrului Clujului

11:00-13:00 – Arhitectură religioasă și diversitate confesională

11:00-13:00 – Cluj-Napoca – the Treasure City

18:00-20:00 – Cluj-Napoca – the Treasure City

???????????????????????? ????????????????????

10:00-19:00 – Zilele Horticulturii Clujene, ediția a II-a

11:00-13:00 – Happy tails in the campus – sesiuni cu câini de terapie 

???????????????????????????????????????? ????????????????????????????ă ????????????????????????????????????????????ă „???????????????????????? ????????????????????” ????????????????-????????????????????????

09:00-20:00 – Expoziția „Ocolul Pământului în peste 150+ de șahuri”

10:00-13:00 – Șahul pentru toți

???????????????????????? ????????ț???????????????????? ???????? ???????????????????????????? ???? ????????????????????????????????????????????????????

10:00-18:00 – Expoziția „Istoriile Clujului”

10:00-18:00 – Expoziția „Zei și Muritori din Egiptul Antic”

10:00-18:00 – Expoziția „Incursiuni dacice în spațiul virtual”

10:00-18:00 – Expoziția „Grecii de peste mări. Vase cu figuri roșii din Etruria și Magna Grecia”

???????????????????????? ???????? ????????????ă ????????????????-????????????????????????

10:00-17:00 – Expoziția permanentă Galeria Națională

10:00-17:00 – Expoziția temporară Székely Annamária „Realitatea oglindită / Tükrözött valóság”

10:00-17:00 – Expoziția temporară de grup „Ecouri din sacralitate”

10:00-17:00 – Expoziția temporară Horia Paștină „Cruce, iubire de frumos”

10:00-17:00 – Expoziție temporară de grup „În Mormânt, Viață”

10:00-17:00 – Expoziție retrospectivă „Egon Marc Lövith”

???????????????????????? ???????????????????????????? „????????????????ș???????? ???????????????????????????????????????? ????????????????????????”

10:00-17:00 – Expoziție permanentă despre istoria și evoluția militară a Transilvaniei

???????????????????????? ???????????????????????????????????????? ???????? ????????????????????????????????????????????????????

16:00-20:00 – Târg de mai – artiști locali și produse realizate cu mult bun gust

????????????????????????????ă, ???????? ????????????

????????????ț???? ????????????????????????

11:00-21:00 – EXPERIENCE CLUJ

11:00-21:00 – Photobooth

16:00-22:00 – Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art

16:00-20:00 – Animație stradală cu personaje fantastice

12:30 Regal Folcloric

Ansamblul folcloric Armonia Seniorilor

Grupul vocal-instrumental Speranța

Ansamblul Tradiții Ardelenești – Clubul Pensionarilor Grigorescu

Adriana Irimieș

Amalia Chiper

Marius Ciprian Pop

Formația Romano Cluj

Ansamblul folcloric Românașul

Ansamblul folcloric Mărțișorul Cluj-Napoca

Mariana Sfechiș

Lucia Potra

Ioan Bocșa și Grupul din Ansamblul de muzică tradițională românească Icoane

Valeria și Traian Ilea

Ana Ilca Mureșan

Mihaela Grindean

Aurel Tămaș

Ansamblul de dansuri grecești Ithaki

Ansamblul folcloric Zurbolo Cluj-Napoca

Ansamblul folcloric Dor Transilvan

Ansamblul folcloric Mugurelul

Adrian Socaciu

Mariana Morcan

Maria Lobonț

Florian Roșian

Ioana Breda Morar

Maria Golban Șomlea

In memoriam Dumitru Fărcaș – Cristian Totpati

Sava Negrean Brudașcu

Oana Bozga-Pintea

Ionuț Fulea

Acompaniază orchestra Regal Transilvan

????????????ț???? ????????????????????????????????

11:00-23:00 – Târguțu’ Vintage

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

12:00 – Muzicanții din Bremen, spectacol de teatru pentru copii în limba maghiară

Concerte

17:30 – Clubul Ministar

18:00 – Due Celeste

18:30 – Soirée

19:15 – David Luca Trio

20:00 – Edina and Friends

21:00 – Laura Orian&”D” Quartet

22:00 – Timothy Kross

???????????????????????????????????????? ????????????????????????????

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

???????????????????????? ???????????????????????????? „???????????????????????? ????ă????????????ț????????”

10:00-23:00 – Festivalul Gastronomic Internațional

10:00-23:00 – Festivalul de Vin

10:00-22:00 – Târgul Meșterilor Populari

10:00-22:00 – Festivalul multiculturalității

10:00-22:00 – Expoziţie de obiecte tradiţionale din cultura popoarelor și activități culturale interactive, într-un mediu plin de culoare și entuziasm

10:00-22:00 – Expoziția „Republica Moldova prezintă la Cluj-Napoca”

Promenada cărților

12:00-20:00 – „Cărticim împreună” – Ateliere de desen și pictură pentru copii

12:00-20:00 – Ateliere pentru copii despre Păsările Clujului

11:00 – Concurs de table destinat și persoanelor cu deficiențe de vedere înscrieri: 0264.590.877, termen: 18 mai, 12:00

17:00-18:00 – La o ceașcă de lectură, atelier interactiv

11:00-13:00 – Păpuși japoneze – atelier de confecționat semne de carte

15:00-16:00 – Jocuri de societate

17:00-18:00 – Ora poveștilor

14:00-15:00 – Atelier Expoziție „Ada Kale” cu imagini de pe minunata insulă scufundată

19:00-20:00 – Atelier de lucru manual specific culturii turce

20:00-21:00 – Atelier de povești pentru copii

12:00-22:00 – Prezentare de costume istorice otomane

12:00-17:00 – Ateliere de percuție Rock Academy (zona George Coșbuc)

16:00-19:00 – Jocuri și activități asistate de câini „Pawsitive Time”

11:00-12:00 Spectacol pentru copii: Fetița Dora și maimuța

Concerte

17:30 – Spectacol de dansuri latino-americane susținut de Fidias Vasquez

18:00 – Zephyrus

18:30 – Roje&Aminda

19:15 – Andrada&City Dust

20:00 – Trupa REEA

21:00 – Trupa REBEL YELL – Billy Idol Tribute Band

22:00 – ALTAR

Zona de aventură

10:00-22:00 – FunZone powered by Betfair Romania Development: panou escaladă, pod indian, teren human fussball, turn de lăzi, teren minigolf, giant jenga, tiroliană

Tabăra nomadă

10:00-21:00 – Echitație pentru copii

13:00 – Prezentarea iurtă nomadă

16:00 – Jocuri nomade (I) spectacol istoric călare

11:00-13:00, 16:00-18:00 – Animație stradală cu personaje fantastice

Lacul Chios
10:00-13:00, 16:00-18:00 – Caiac pe Lacul Chios

Foisor

16:00-17:00 – Workshop dans salsa

Zona Casino

12:00-13:00, 14:00-15:00, 16:00-17:00 – Ateliere de educație financiară cu Pepper

12:00-16:00 – Zilele Clujului împreună cu sportiviii Clubului Universitatea

12:00-14:00 Demonstrații și inițiere baschet (teren de baschet)

13:00-15:00 Demonstrații și inițiere box

14:00-16:00 Demonstrații și inițiere scrabble

14:00-21:00 – Caricaturi la cornet

Ateliere și activități pentru copii și adulți organizate de comunitatea ucraineană din Cluj-Napoca

10:00-23:00 – Expoziție Maria Prymachenko, bine cunoscut pictor ucrainean de artă tradițională

12:00-13:00 – Atelier pentru copii realizare păpuși din șervețele

12:00-14:00 – Atelier de tricotat ‘Babusyn Kvadrat’ (Granny’s Square)

12:00-17:00 – Meditație sahaja yoga

12:00-18:00 – Atelier țesut plasă de camuflaj

12:00-18:00 – Machiaj instantaneu pentru copii

13:30-14:30 – Atelier de origami pentru copii

14:00-15:00, 15:00-16:00 – Atelier neurografie „Visele devin realitate”

14:30-16:00 – Atelier de broderie de artă cu șnur (11+)

???????????????????????? – ???????????????????????? ???????? ????????????????????????ă ????????????????????ă

10:00-22:00 – HealthFest

18:00 – Dans pentru viață – flashmob

????????????. ???????????????????????????????? ???????? ????????????????????????????????

14:00-22:00 – Festivalul Multiculturalității

14:00-22:00 – Strada cu standuri

14:00-22:00 – Kids Corner

14:00-22:00 Cooking Corner

Scenă

12:00-14:00 Moment muzical al comunității ucrainene

14:00-15:00 Atelier de zumba cu Camila Martian

15:00-16:00 Demonstrație de dans armenesc cu ansamblul Hayakhaga

16:00-17:00 Atelier de bachata și cumbia cu Fidias și Joyce

17:00-17:15 Flashmob „Poloneza”

17:15-18:00 Dans camerunez cu trupa tradițională 7-K BAFUT MANJONG

18:00-19:00 Concert cu Lăutarii din Palatca

20:00-21:00 Moment muzical grecesc

Insomnia Cafe&Bistro

12:00-15:00 Atelier de marochinărie

15:00-16:00 Atelier de zumba cu Jessa Streza

16:00-17:00 Atelier de grafică cu Lucian Szekely

17:00-19:00 Noaptea poeziei

19:30-20:30 Recital multicultural (Lisa Cadelnic din Ucraina și Ato Kawara din Japonia)

21:00-22:00 Discursuri de încheiere a proiectului EthniCity

22:00 Afterparty cu Nia-z

Cinema Arta
12:00-14:00 – Biblioteca vie

Pata Rât

11:00-12:00 Meci de fotbal amical cu echipe mixte

12:00-12:30 Concertul multicultural „Happy”, cu copii de la școala de muzică The Beat

12:30-13:00 Atelier cu tema „Ce înseamnă joaca?” susținut de unul dintre membri comunității turce din Cluj-Napoca

???????????????????????? ????????????????

18:00-19:00 – Transilvania Philharmonic Brass

19:30-21:00 – „Visul meu și fericirea” Operettissimo

???????????????????????? ????????????????????????

16:00-18:00 – Concert acoustic live cu Alexandra Turcu

???????????????????????? ????????????????????

11:00 – Punguța cu doi bani, spectacol de teatru de păpuși, recomandat copiilor cu vârsta peste 3 ani

14:00 – Valea Plângerii (ISPMN & Triba Film 2013), proiecție de film documentar

19:00 – Ah, Iubirea!, spectacol de teatru

???????????????????????? ????ă????ăș????????

11:00 – Aventurile Broscuțelor Georgica și Matilda, spectacol de teatru de păpuși

Proiecții de film dublate în limba maghiară

16:00 Bigfoot Junior (2017)

18:00 Aventurile lui Small Foot (2018)

???????????????????????? ????????????????????????????????????????????

09:00-17:00 – Expoziție outdoor și activități tematice organizate cu sprijinul ISU Cluj și Expoziție indoor

???????????????????????? ????????????????????????????????????????????

12:00-20:00 – Expoziții

12:00, 14:00, 16:00, 18:00 – Proiecție de film documentar: Maria Tănase, regia Laurențiu Damian

???????????????????????????? ???????????????????????? ????????????????????????????

14:00-18:00 – Curs Lettering x Cluj Never Sleeps

???????????????????????? ???????????????????????????????? ș???? ???????????????????? ????????????ăț????????

10:00-22:00 – Ateliere de hârtie manuală, ateliere de pictură blazoane medievale, pielărie, ceramică, țesătorie și fierărie, tehnici de mânuirea armelor, antrenamente cu arcul, antrenamente cu sulița

10:00-21:00 – Photobooth cu tematică istorică

10:00-22:00 – Carusel medieval pentru copii

10:00 – Trezirea la viață a taberei medievale

11:00 – Împăratul cu stea în frunte – spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale

11:30 – Vorbe, vorbe, vorbe…. spectacol de teatru de animație pentru copii mari și mici

12:00 – Prezentare catapulte – exercițiu de tragere cu catapulta pentru copii

13:00 – Atelier de pictură pe scuturi medievale pentru copii

14:00 – Atelier de hârtie manuală

14:30 – Hrănirea cu bomboane a dragonului care scuipă flăcări

15:00 – Antrenarea cavalerilor – pregătirea copiilor cavaleri pe un cal de lemn în mișcare

15:30 – Jocuri medievale pentru copii

16:00 – Atelier de confecționare de păpuşi tradiţionale

16:30 – Mai am de-un ban speranță – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)

18:00 – Antrenament pentru cavaleri cu diferite arme

19:00 – Înfruntarea dacilor cu romanii

19:30 – Prezentare catapulte – exercițiu de tragere cu catapulta pentru copii

20:00 – Antrenarea cavalerilor – pregătirea copiilor cavaleri pe un cal de lemn în mișcare

21:00 – Trezirea la viață a dragonului care scuipă flăcări

???????????????? ????????????????????????????ă „???????? ????????????????????????????????” ???????????????????????????? ???????? ????????????????????????????

12:00-18:00 – Ateliere distractive de știință, powered by Emerson – în colaborare cu QUB Education și Love Science

12:00-14:30 – Știința distractivă

14:30-16:00 – Concursuri bazate pe știință

16:00-18:00 – Știința distractivă

11:00 – „Strada baloanelor de săpun nr.10”, spectacol cu baloane uriașe de săpun

12:00-14:00, 16:00-18:00 – Figurație artistică mascote: Winnie the Pooh și Minnion

12:00-14:00, 16:00-18:00 – Pictură pe față și modelaj baloane

12:00-15:00 – FUGI ÎN CURTEA ȘCOLII

12:00-18:00 – Tu știi să acorzi primul ajutor?

12:00-12:20 – Dans majorete tradiționale cu pom-poni

12:30-13:00 – Clasa de Zumba

13:00-15:00 – Demonstrații și inițiere volei

13:00-13:15 – Majorete BuuFit Studio, Majorete Școala Gimnazială „Ion Creangă”, 

Majorete precadete Eclipse

13:20-14:30 – Lecție de dans în aer liber – salsa

14:30-15:00 Majorete tradiționale cu pomponi precadete, cadete și junioare 

15:00-16:30 – Lecție de dans în aer liber – bachata

17:00 – Argentina, mi amor, spectacol de tango

???????????????? ????????????????????????????ă ???????????????????????????????????????? 

11:30-13:30 – Demonstrații și inițiere rugby (terenul de rugby)

????????????????ă???????????? ????????????????????????????????????ăț????????

Expoziție foto-narativă NOI 2 | WIR 2 – Portrete româno-germane

????-???????????????????????????????? ???????? – ???????????????????????? ????????. ????????

17:00 Masă rotundă Cluj NetZero City – CIIC, OAR, Banca Mondială

19:00 Atelier de comunicare socială

????????ă???????????????? ????????????????????????????ă „???????????????????????????????????? ????????????????????”

09:00-18:00 Expoziție de fotografii cu lalele, serele mari

???????????????????????????????????????? ???????? ???????????????????????? ????????????????????????????????

11:00-15:00 – Expoziția cu lucrări de artă din fondul Centrului Documentar Expozițional „Ibrahim Muteferrika” al Asociației Turkish Multicultural Business Consortium

???????????????????????? ???????????????????????????? cu înscriere prealabilă: clujguidedtours.ro

11:00-13:00 – Cluj-Napoca – the Treasure City, Tur ghidat în limba engleză

14:00-16:00 – Printre oameni și arbori remarcabili în Parcul Central „Simion Bărnuțiu”, Tur accesibilizat și pentru persoane cu deficiențe de auz. Pet-friendly

18:00-20:00 – Cluj-Napoca – the Treasure City, Tur ghidat în limba engleză

???????????????????????? ????????????????????

10:00-19:00 – Zilele Horticulturii Clujene, ediția a II-a

???????????????????????????????????????? ????????????????????????????

19:00 – Concert simfonic, Orchestra claselor VII-VIII Colegiului de Muzică „Sigismund Toduță

???????????????????????????????????????? ????????????????????????????ă ????????????????????????????????????????????ă „???????????????????????? ????????????????????” ????????????????-????????????????????????

09:00-20:00 – Expoziția „Ocolul Pământului în peste 150+ de șahuri”

10:00-13:00 – Șahul pentru toți

???????????????????????? ????????ț???????????????????? ???????? ???????????????????????????? ???? ????????????????????????????????????????????????????

10:00-18:00 – Expoziția „Istoriile Clujului”

10:00-18:00 – Expoziția „Zei și Muritori din Egiptul Antic”

10:00-18:00 – Expoziția „Incursiuni dacice în spațiul virtual”

10:00-18:00 – Expoziția „Grecii de peste mări. Vase cu figuri roșii din Etruria și Magna Grecia”

???????????????????????? ???????? ????????????ă ????????????????-????????????????????????

10:00-17:00 – Expoziția permanentă Galeria Națională

10:00-17:00 – Expoziția temporară Székely Annamária „Realitatea oglindită / Tükrözött valóság”

10:00-17:00 – Expoziția temporară de grup „Ecouri din sacralitate”

10:00-17:00 – Expoziția temporară Horia Paștină „Cruce, iubire de frumos”

10:00-17:00 – Expoziție temporară de grup „În Mormânt, Viață”

10:00-17:00 – Expoziție retrospectivă „Egon Marc Lövith”

???????????????????????? ???????????????????????????????????????????? ????????????????????????????????

10:00-18:00 – Expoziția permanentă „Tezaur de artă sacră și carte veche românească”

???????????????????????? ???????????????????????????? „????????????????ș???????? ???????????????????????????????????????? ????????????????????????”

11:00-18:00 – Expoziție permanentă despre istoria și evoluția militară a Transilvaniei

???????????????????????? ???????????????????????????????????????? ???????? ????????????????????????????????????????????????????

10:00-20:00 – Târg de mai – artiști locali și produse realizate cu mult bun gust

???????????????? ????????????????????????????????ă „???????????????????????????????????? ????????????????ță”

17:00 Concert cameral Il Canto di Paganini

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *