Activități culturale interesante pe ”Scena Urbană” din Grădina Botanică

Actualitate

Grădina botanică ”Alexandru Borza” din Cluj-Napoca își deschide porțile în acest weekend pentru o serie de concerte, activităţi pentru copii, tururi ghidate, demonstraţii de arte marţiale, piese de teatru de păpuşi și vânători de comori, în cadrul evenimentului ”Scena Urbană – Scena Grădinii Botanice”.

Evenimentul, defășurat în perioada 13-15 septembrie, va avea ca scop exemplificarea potenţialului cultural şi educaţional al spaţiilor urbane slab valorificate, cu readucerea acestora pe harta obiectivelor cultural-active ale Clujului.

”Spaţii adormite, intrate în rutină sau uneori căzute din graţiile trecătorilor grăbiţi, vor fi trezite. Fiecare dintre ele spune o poveste. O ascultăm şi o repovestim, o punem în scenă pentru ca spaţiul să prindă viaţă, iar trecătorii să se oprească şi să intre în jocul lui”, spun organizatorii evenimentului.

Primul eveniment Scena Urbană a avut loc în octombrie 2012 și a purtat numele de ”Scena Cetății”, eveniment la care au partipat peste 2.000 de persoane.

afis Scena urbana

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *