Premieră teatrală: „Iona” de Marin Sorescu, spectacol în Salina Turda!

Esenţial

Piesă de teatru jucată într-un spaţiul inedit, Salina Turda!

Compania independentă Teatrul Sala Mică propune amatorilor de teatru, în 19 şi în 20 octombrie, piesa „Iona” după un text de Marin Sorescu. Piesa va fi jucată în „grotă” cum au explicat organizatorii adică pe lacul din…Salina Turda, la 100 de metri adâncime!

„Iona” e regizată de Mihaela Panainte iar rolul este interpretat de Florin Vidamski, actor format la şcoala clujeană, emigrat în Germania şi revenit în ţară.

„Spaţiul vine ca o mănuşă acestui text. Este un spaţiu genial, unul neconvenţional dar tocmai de aceea atractiv. Sunt bucuros că pot juca în această piesă” a spus actorul Florin Vidamski.

Premiera are loc în 19 octombrie, la ora 18.00! Un bilet costă 30 de lei iar cu reducere pentru studenţi 15 lei şi e pot achiziţiona şi online pe www.biletmaster.ro

Pentru clujeni organizatorii au pregătit atât în 19 octombrie cât şi în 20 un autocar cu plecare la ora 17.30 din faţa intrării actorilor de la Teatrul Naţional Cluj.

Iona
Actorul Florin Vidamski si regizoarea Mihaela Panainte la conferinta de presa.

Îmbrăcaţi-vă bine, va fi frig!

” Merg pe redescoperirea spaţiului teatral şi cel de la Salină e perfect pentru „Iona”. Va fi frig, 10 grade, îmbrăcaţi-vă bine, nu sunt scaune, veţi sta în picioare dar veţi vedea un spectacol care merită. Am decis să fac Iona pentru că e un parcurs iniţiatic pentru mine. E o alegere personală textul. Eu sunt atrasă de texte poetice mai ales, iar Iona este o poezie. Salina e ca şi un spaţiu de purificare. E o scenografie naturală. A pornit de la Tripticul lui Sorescu şi mi-am dat seama că merge perfect cu Salina” a spus regizoarea Mihaela Panainte.

Teatrul Sala Mică activează de obicei în Fabrica de Pensule.