Unul din cele mai așteptate concerte din cadrul ediției a 13-a a Zilelor Culturale Maghiare a fost a celebrei trupe maghiare de heavy metal Pokolgep în traducere Mașinăria Iadului, trupă exponențială a genului muzical din Ungaria. Trupă de veterani, înființată în 1980. E cea mai iubită formație de metal a Ungariei.
Piața Unirii a fost arhiplină la întâlnirea cu rockerii maghiari.
Concertul metaliștilor maghiari a fost programat la ora 19.00 într-o zi specială, Ziua Națională a Ungariei!
Trupa, multi premiată pentru albumele ei, a interpretat atât hituri clasice cât și piese de pe ultimele albume. La finalul concertului care a durat o oră, trupa s-a întâlnit cu fanii, a dat autografe și a stat de vorbă într-un cort special amenajat timp de încă două ore.
Pokolgep a concertat rar la Cluj și a fost foarte așteptată de participanții de la Zilele Culturale Maghiare, veniți din tot județul și din străinătate. Ea a suferit de-a lungul anilor schimbări de componență dar succesul a rămas același.
Showul de sâmbără de la ZMC fost un concert de mare succes.



