Ediția a X-a începe joi, 6 octombrie! Ne vedem în Piața Unirii, Parcul Central, pe Bulevardul Eroilor și strada Potaissa, în Piața Muzeului, în campusul USAMV, la bazele sportive din Mănăștur și Gheorgheni, în Piața Karl Liebknecht, Iulius Parc, pe strada Napoca și în multe alte locuri faine din oraș. Mai multe puncte de atracție, mai multă poftă de distracție!
Broșura cu programul Zilelor Clujului poate fi citită AICI
Ne întâlnim în tot orașul la:
– mult așteptatele concerte din Piața Unirii, Piața Muzeului, Parcul Central și Iulius Parc cu unii dintre cei mai remarcabili artiști din România
– spectacol de drone, video mapping și artificii
– seara de teatru și seara de muzică clasică vor reuni cele mai importante instituții de cultură din orașul nostru: Teatrul Național Cluj-Napoca, Filarmonica de Stat Transilvania, Opera Națională Română Cluj-Napoca și Opera Maghiară Cluj-Napoca
– Festivalul Gastronomic și Festivalul de Vin în Parcul Central pentru a gusta din cele mai delicioase preparate și băuturi
– Regalul folcloric pentru a sărbători prin cântec și dans tradițional
– ziua interacțiunii om-animal în campusul USAMV
– activități pentru întreaga familie
– zonă de aventură în Parcul Central
– personaje fantastice și Parada Zilelor Clujului pe Bulevardul Eroilor
– tabără istorică pe strada Potaissa
– spectacole de muzică și tango din bazele sportive
– operă în Piața Karl Liebknecht
PARTENERI OFICIALI:
Terapia – O companie Sun Pharma, Iulius Mall Cluj-Napoca
PARTENERI PRINCIPALI:
NTT DATA Romania, Vodafone Romania, Accesa, Ursus
PARTENERI:
Coca-Cola, Coral Impex, Autoworld – Dealer Autorizat Volvo, Moldovan Carmangerie, Farmec, Betfair Romania Development, msg systems Romania, Avangarde Software, PMA Invest
Programul ediției aniversare a Zilelor Clujului:
???ț? ??????
???, 6 ?????????
19:00 Teatrul, dragostea mea! Florin Piersic
20:00 Seară de teatru – O noapte furtunoasă de I.L. Caragiale: Teatrul Național Cluj-Napoca
??????, 7 ?????????
11:00 Experience Cluj – Descoperă orașul în realitatea virtuală!
14:00 Photobooth
16:30 Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art
17:00 Animație stradală cu personaje fantastice
17:00 The Sound of Cluj. Sing it. Play it. Embrace it.
18:30 Nicole Cherry
19:30 Compact
20:30 The Motans
21:30 Spectacol proiecție video mapping, drone și artificii
21:45 Delia & Band
Sâmbătă, 8 ?????????
11:00 Experience Cluj – Descoperă orașul în realitatea virtuală!
11:00-12:00 Turul Clujului cu bicicleta electrică (plecare din Piața Unirii)
13:00-14:00 Turul Clujului cu bicicleta electrică (plecare din Piața Unirii)
12:00 Photobooth
17:00 Parada Zilele Clujului
17:00 Animație stradală cu personaje fantastice
17:00 The Sound of Cluj. Sing it. Play it. Embrace it.
19:00 Academia Națională de Muzică „Gheorghe Dima”
20:30 Concert extraordinar – The Peacemakers de Karl Jenkins: Filarmonica de Stat Transilvania, Opera Națională Română Cluj-Napoca, Opera Maghiară Cluj-Napoca, Corul Junior VIP
???????ă, 9 ?????????
11:00 Experience Cluj – Descoperă orașul în realitatea virtuală!
12:00 Photobooth
12:30 Regal Folcloric: Ioan Bocșa și Grupul Icoane, Sava Negrean Brudașcu, Ionuț Fulea, Dinu Iancu Sălăjanu, Aurel Tămaș, Marius Ciprian Pop. Valeria și Traian Ilea, Maria Marcu, Lucia Potra, Ionela Moruțan, Amalia Chiper, Maria Golban Șomlea, Andreea Ciupe, Oana Bozga Pintea, Mihaela Grindean, Mariana Sfechiș, Florina Trif, Adriana Irimieș, Nicolae Turcu, Cristian Totpati și Dorel Rohian, Ansamblul folcloric Mărțișorul, Ansamblul folcloric Tradiții – Someșul Napoca, Ansamblul folcloric Dor Transilvan, Ansamblul folcloric Rapsodia Someșană, Ansamblul folcloric Românașul, Ansamblul folcloric Crăișorul, Ansamblul folcloric Armonia Seniorilor, Ansamblul folcloric Zurbolo Cluj-Napoca, Ansamblul Tradiții ardelenești, Ansamblul de dansuri grecești, Grupul vocal-instrumental Speranța și Orchestra Mazel Tov.
16:00 Animație stradală cu personaje fantastice
17:00 Compania de teatru, acrobație și jonglerie Famous Art
?????? ??????? „?????? ?ă???ț??”
??????, 7 ?????????
14:00-20:00 Fun Zone powered by Accesa: panou escaladă, pod indian, plasă escaladă, slackline, turn de lăzi, tir cu arcul, giant jenga etc.
14:00-22:00 Festivalul Gastronomic Internațional
14:00-22:00 Festivalul de Vin
14:00-20:00 Festivalul Multiculturalității
14:00-20:00 Târgul Meșterilor Populari
14:00-20:00 Caricaturi la cornet
14:00-20:00 Promenada Cărților
14:00-20:00 Animație stradală cu personaje fantastice
14:00-20:00 Ateliere de creație: pictură Çini, pictură Ebru, pictură Tezhip, desen în creion, caligrafie osmană, țesut covoare
14:00-20:00 Ateliere pentru copii
14:00-20:00 Tabăra Nomadă: echitație pentru copii
14:00-20:00 Expoziție artistică din materiale sustenabile și tehnici neconvenționale
17:00 Concert organizat cu prilejul sărbătoririi Zilei Armatei României
17:00-20:00 Animație stradală cu personaje fantastice
Concerte
18:00-18:30 Rock Academy
18:30-19:00 Școala de muzică Voltaj Academy
19:00-19:30 Școala de muzică The Beat
19:30-20:00 Edina & Friends
20:00-21:00 Vibes Live Band
21:00-22:00 Natif
Sâmbătă, 8 ?????????
10:00-20:00 Fun Zone powered by Accesa: panou escaladă, pod indian, plasă escaladă, slackline, turn de lăzi, tir cu arcul, giant jenga etc.
10:00-22:00 Festivalul Gastronomic Internațional
10:00-22:00 Festivalul de Vin
10:00-20:00 Festivalul Multiculturalității
10:00-20:00 Târgul Meșterilor Populari
10:00-20:00 Promenada Cărților
10:00-20:00 Ateliere de creație: pictură Çini, pictură Ebru, pictură Tezhip, desen în creion, caligrafie osmană, țesut covoare
10:00-20:00 Ateliere pentru copii
11:00 Bucătarul Regelui – spectacol interactiv de teatru de pǎpuși, magie și experimente științifice
12:00-13:00 Ateliere adresate persoanelor cu dizabilități
12:00-16:00, 17:00-20:00 Caiac pe Lacul Chios – eveniment adresat persoanelor cu nevoi speciale
14:00-20:00 Caricaturi la cornet
14:00-20:00 Tabăra Nomadă
14:00 Pălăcenii din Palatca și Formația Romano Cluj – moment artistic de muzică și dans tradițional din cultura romă
18:30-20:30 Animație stradală cu personaje fantastice
Concerte
17:30-18:00 Banto Dos Santos & The Band
18:00-19:00 Transylvanian Saxophone Quartet
19:00-20:00 Due Celeste
20:00-21:00 Hayex Band
21:00-22:00 Trupa de acoperire
???????ă, 9 ?????????
10:00-20:00 Fun Zone powered by Accesa: panou escaladă, pod indian, plasă escaladă, slackline, turn de lăzi, tir cu arcul, giant jenga etc.
10:00-22:00 Festivalul Gastronomic Internațional
10:00-22:00 Festivalul de Vin
10:00-20:00 Festivalul Multiculturalității
10:00-20:00 Târgul Meșterilor Populari
10:00-20:00 Promenada Cărților
10:00-20:00 Ateliere de creație: pictură Çini, pictură Ebru, pictură Tezhip, desen în creion, caligrafie osmană, țesut covoare
10:00-20:00 Ateliere pentru copii
10:00-20:00 Expoziție artistică din materiale sustenabile și tehnici neconvenționale
11:00-14:00, 15:00-18:00 Atelier reciclare textile
11:00 Șoriceii bucătari – spectacol pentru copii
12:00-13:00 Ateliere adresate persoanelor cu dizabilități
16:30-17:00 Prezentare de modă Șukar Ilo Cluj, Designer: Zita Moldovan, colecția Loly
17:00-17:45 Spectacol de muzică și dans susținut de un grup folcloric din Camerun
17:45-18:00 Spectacol de muzică și dansuri latino-americane susținut de Fernando Mencias, Fidias Vasquez și Joyce Dejeu
Concerte
18:00-19:00 Boemis, recital pian și voce
19:00-19:45 Vibe Wave
20:00-21:00 Mano & Gregor
21:00-22:00 Royal Avenue
???ț? ????????
???, 6 ?????????
10:00-23:00 Târguțu’ Vintage
??????, 7 ?????????
10:00-23:00 Târguțu’ Vintage
14:00-20:00 Caricaturi la cornet
18:00-22:00 Concerte: Adriana Andreica, Oana Dragomir & Zoltán Kacsó, Boemis, Ionuț Mangu & Friends, Grupul Folk Rai, Magda Puskas & Rareș Suciu
?â??ă?ă, 8 ?????????
10:00-23:00 Târguțu’ Vintage
12:00 Croitorașul cel isteț – spectacol de teatru pentru copii
14:00-20:00 Caricaturi la cornet
Concerte
18:00-19:00 Olga Bordaș împreună cu soliștii Alexandra Hordoan, Ioana Badiu, Petre Macedonianu și Horațiu Rusti din grupul Provoice! Invitat special: Liliana Mattei Ciuca
19:00-19:30 Bogdan Ota
19:30-20:00 Zephyrus
20:00-21:00 Armonia Music
21:00-22:00 Havana
???????ă, 9 ?????????
10:00-23:00 Târguțu’ Vintage
12:00 „Aventurile lui Plüm-Plüm” – spectacol de teatru pentru copii în limba maghiară
14:00-20:00 Caricaturi la cornet
Concerte
18:00-19:00 Bianca Gabor
19:00-19:30 Paula Rad
19:30-20:00 Valeria Marcu
20:00-21:00 David Luca Jazz Quartet
21:00-22:00 Trupa M@ST
?????????? ???????
7-9 ?????????
14:00-20:00 Caricaturi la cornet
???. ??????
?â??ă?ă, 8 ?????????
19:30 Midnight Snack
?????? ????
??????, 7 ?????????
19:30 Best of Broadway | spectacol de musical: Asociația Culturală Opera Vox
?????? ???????? – ????? ???ăț??
?â??ă?ă, 8 ?????????
Tabără istorică
16:00 Deschiderea Taberelor Antice și Medievale și prezentarea trupelor de reînscenare istorică: Paladinii de Terra Medies, Terra Ultrasilvana, Ordinul Mușatinilor, Anacronism – coloniștii germani in Transilvania, Terra Dacica Aeterna
17:00 Înțelepciunea nebunilor – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)
17.30 Un regat pentru un cal – recital de poezie medievală (Ordinul Mușatinilor)
18:00 Prezentarea armamentului medieval
19:00 Inspecția trupelor de către legatus legionis
19:30 Școala de gladiatori
???????ă, 9 ?????????
Tabără istorică
10:00-20:00 Ateliere de hârtie manuală, ateliere de pictură blazoane medievale, pielărie, ceramică, țesătorie și fierărie; instrucție recruților, tehnici de mânuirea armelor, instrucția recruților, antrenamente cu arcul, sulița
10:00 Trezirea la viață a taberei medievale
11:00 Palatul de Cleștar – spectacol de teatru de păpuşi tradiţionale
11:30 Povestea cu „Sarea-n bucate”
12:00 Scoala medievală de instrucție a scutierilor
13:00 Atelier de pictură pe scuturi medievale pentru copii
14:00 Atelier de hârtie manuală
15:00 Lupte de gladiatori
15:30 Jocuri medievale pentru copii
16:00 Vraciul înțelept – La Fontaine (spectacol de fabule medievale)
16:30 Truffalldino și amorul – Commedia dell’arte după Basilio Locattelli
18:00 Antrenament pentru cavaleri cu diferite arme
19:00 O poveste antică dedicată împăratului Traian
20:00 Vis Viking – spectacol de jonglerii cu focul
?????? – ??????? ?? ??????ă ?????ă
???, 6 ?????????
10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj-Napoca
??????, 7 ?????????
10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj–Napoca
15:00-15:30 Lectură de povești norvegiene
16:00-16:30 Incursiune în mitologia scandinavă
17:00-17:30 Mic curs de norvegiană pentru începători
18:00 Dans pentru viață – Eveniment caritabil
Foișor
15:00 Ansamblul „Armonia Seniorilor” – grupul coral și de romanțe
Sâmbătă, 8 ?????????
10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj–Napoca
11:00-11:30 Lectură de povești norvegiene
12:00-12:30 Incursiune în mitologia scandinavă
13:00-13:30 Mic curs de norvegiană pentru începători
Foișor
15:00 Workshop dans salsa
16:00-16:30 Recital de muzică folk
17:00 High Velocity
???????ă, 9 ?????????
10:00-20:00 Salonul de Carte Bookfest Cluj–Napoca
Foișor
15:30-18:30 Muzica unește inimi
?????? ???????????
???, 6 ?????????
09:00-17:00 Expoziții
Orașul și Academia – expoziție foto-documentară
Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie
??????, 7 ?????????
10:00-18:00 Expoziții
Orașul și Academia – expoziție foto-documentară
Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie
Turnul Croitorilor de-a lungul timpului – expoziție foto-documentară
11:00 Film „Actualitatea în imagini 1951”
17:00 Inaugurarea Bibliotecii Fotopia
?â??ă?ă, 8 ?????????
10:00-18:00 Expoziții
Orașul și Academia – expoziție foto-documentară
Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie
Turnul Croitorilor de-a lungul timpului – expoziție foto-documentară
11:00 Film „Actualitatea în imagini 1951”
13:00 Lansare de carte – „Ucraina crede în lacrimi” Editura Casa Cărții de Știință, 2022, autor Dumitru Cerna
17:00 Dezbatere „Rolul și statutul voluntarului în societate, implicarea voluntarilor în ajutorarea refugiaților din Ucraina”
???????ă, 9 ?????????
10:00-18:00 Expoziții
Orașul și Academia – expoziție foto-documentară
Fotopia Festival: Portret de voluntar – expoziție de fotografie
Turnul Croitorilor de-a lungul timpului – expoziție foto-documentară
11:00 Film „Actualitatea în imagini 1951”
???ț? ???? ??????????
???????ă, 9 ?????????
19:30 „My Fair Lady” pe Scena Urbană în cartierul Iris
?????? ?????
?â??ă?ă, 8 ?????????
10:00 Ziua interacțiunii om-animal
???? ???????ă „?? ????????”
?â??ă?ă, 8 ?????????
11:00 Spectacol de teatru pentru copii
11:00 Ateliere și workshop-uri
12:00 Activități sportive
17:00 Meet the tango: Asociația Culturală „Cluj Tango Orchestra” și Compania de Tango Cluj
???? ???????ă ??????????
?â??ă?ă, 8 ?????????
09:00 Roundnet OPEN 2022
12:00 Activități sportive
???????ă, 9 ?????????
09:00 Roundnet OPEN 2022
11:00 Spectacol de magie
11:00 Ateliere și workshop-uri
17:00 Meet the tango: Asociația Culturală „Cluj Tango Orchestra” și Compania de Tango Cluj
???? ?????? ??? ???ș
Cinema Dacia
Cinema Mărăști
Sala Polivalentă BTarena