După două zile intense, juriul Concursului Internațional de Muzică GHEORGHE DIMA a selectat semifinaliștii competiției, pe care îi veți putea urmări joi, 13 iulie, începând cu ora 9, la Academia de Muzică Gheorghe Dima (flaut) și la Auditorium Maximum al UBB (clarinet).
Semifinaliștii sunt:
Flaut: Goldberg Oriane, Kim Suje, Kiss Ágota, Kuo Yu-Hsuan, Mitsumaru Akito, Pană Claudia, Pascoal Ferraz Ana, Sakuma Miho, Sandrin Laura, Savelyev Denys, Tu Tai, Uçar Öncü, Villeneuve Léa Marie, Williford Henry Alan, Blanco Lewis Joidy Scarlet, Dávid Boglárka, Fiszer Konrad.
Clarinet: Jang Jae Young, Kim Hyo Jeong, Lenner Barnabás, Osato Mei, Solomakhin Oleg Sergeevich, Tsachtanis Antonis, Urbán Nikolett, Vishnevskiy Ivan, Wei Luzi, Băcan Aurelian, Brancati Lucio, Chang Jung-Jung, Dobrynchuk Volodymyr, Dugo Giuseppe, Eletskiy Sergey, Fernandes Pires Sérgio.
Între 9 și 15 iulie 2017, se desfășoară la Cluj cea de-a XVI-a ediție a Concursului Internațional de Muzică GHEORGHE DIMA. Juriul secțiunii flaut este format din Loïc Schneider (Franța), Sébastian Jacot (Elveția), Cristina Bojin (Germania) și Liliana Cadar-Manoleasa (România), care se alătură președintelui secțiunii, Seiya Ueno (Japonia). Juriul secțiunii clarinet este format din Valentin Uryupin (Rusia), Spyros Mourikis (Grecia), Flavius Trif (România) și Damien Bachmann (Elveția), alăturându-se președintelui secțiunii, Tibor Reman (Germania). Răzvan Cosmin Poptean (Romania) este președintele celor două jurii.
Programul competiției pentru următoarele zile:
Miercuri, 12 iulie
Pauză competiţională şi Cursuri de măiestrie gratuite cu membri din juriu
10:00-19:00
Sala 11 a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”
Expoziție de instrumente muzicale și accesorii (Buffet Crampon, Vandoren, Wiener Flötenwerkstatt, G. Henle Verlag, BAM Cases, Magazinul Aperto)
Joi, 13 iulie
09:00 / Flaut – Semifinala
Studioul de Concerte al Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”
09:00 / Clarinet – Semifinala
Auditorium Maximum, Universitatea Babes-Bolyai
Vineri, 14 iulie
Pauză competiţională şi Cursuri de măiestrie gratuite cu membri din juriu
10:00-19:00
Sala 11 a Academiei de Muzică „Gheorghe Dima”
Expoziție de instrumente muzicale și accesorii (Buffet Crampon, Vandoren, G. Henle Verlag, BAM Cases, Magazinul Aperto)
Sâmbătă, 15 iulie
Finala
10:00 / Flaut, Clarinet – Finala – Orchestra simfonică a Filarmonicii de Stat „Transilvania” din Cluj-Napoca
Auditorium Maximum, Universitatea Babes-Bolyai
Gala Laureaților Concursului Internațional de Muzică „Gheorghe Dima”
20:00 / Concert Simfonic
Orchestra simfonică a Filarmonicii de Stat „Transilvania” din Cluj-Napoca
Auditorium Maximum, Universitatea Babeș-Bolyai
Dirijor: Tiberiu Soare
Accesul publicului este liber la etapele de concurs și la concertul de gală.
De asemenea, puteți urmări competiția live HD și puteți revedea etapele anterioare la următoarele adrese:
Flaut https://livestream.com/Romania-Live-Events/FluteGheorgheDima2017
Clarinet https://livestream.com/Romania-Live-Events/ClarinetGheorgheDima2017
Organizatori: Asociația Culturală ”Notes&Ties” și Academia de Muzică „Gheorghe Dima” din Cluj-Napoca.