CARTE de ROCK. „Amintiri despre Sorin Tudoran”, lansare la Radio Cluj

Actualitate Cooltura

Un volum despre marele chitarist rock clujean Sorin Tudoran va fi lansat marti, 14 decembrie, de la ora 18.00, de fosta sotie a acestuia, Dorina Niculina Rus. 

Sorin Tudoran plecat dintre noi in 204. A cantat in trupe ca si Cromatic sau Rosu si Negru dar si in altele.

Dragi prieteni ai muzicii si ai mei, va invit la lansarea cartii  „Amintiri despre Sorin Tudoran”.  Dupa cum stiti, aceasta carte ar fi trebuit sa-si faca iesirea in lume tot printr-o lansare la Radio Cluj, pe data de 14 martie 2020, cu invitati de seama din lumea scriitoriceasca si artistica. Pandemia a anulat tot. Totusi am reusit sa fac o prima lansare pe 25 septembrie 2020, la Dej. Evenimentul de marti este dedicat fanilor clujeni ai lui Sorin Tudoran si tuturor celor interesati de „Legendele rock-ului”, a scris pe facebook fosta sotie a marelui chitarist.

Sorin Tudoran a fost unul dintre cei mai buni chitarişti români din anii ’70, scrie ziaristul muzical Radu Lupascu. Este autorul celebrelor copii de staţii Marshall, numite chiar Tudoran, de referinţă pentru mulţi muzicieni ce au activat în acea perioadă. Este primul mare hendrixist român. A fondat în 1968 formaţia Chromatic, alături de: Iuliu Merca la chitară bas şi voce, Tomi Bereczky la flaut, saxofon şi Puiu Haţieganu la baterie. În mai 1971, obţine Marele Premiu la al doilea festival naţional de muzică rock Club A şi premiul întâi pentru compoziţia „Zodia Capricornului „, de asemeni premiul întâi la chitară ex-equo, ca cel mai bun chitarist de rock. După absolvirea Conservatorului, Sorin este repartizat la Râmnicu Vîlcea, iar trupa se destramă. A mai colaborat cu formaţii ca Mondial, Roşu şi NegruChromatic Group 3. A fost în turnee prin străinătate, Cehoslovacia, în Bulgaria etc, după care, în 1979, a emigrat în Germania. S-a stins din viaţă pe 21 martie 2014.

Un interviu cu Sorin Tudoran AICI

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *