Între 4 și 6 septembrie, Asociația Urbannect vă invită în Parcul Primăverii din cartierul Mănăștur la cea de-a doua etapă a proiectului Orașul Acasă- În cartiere.
Acest proiect a început anul trecut prin a propune cetățenilor orașului să reinterpreteze spațiul public, asimilându-l conceptual cu propriul cămin.
Am construit pe platoul pieței Unirii un ansamblu de mobilier din paleți refolosiți, ansamblu care reproduce familiaritatea sufrageriei de acasă. Scopul acestui concept este de a ne obișnui cu ideea că orașul este și el casa noastră, a tuturor și în același timp faptul că noi toți aparținem aceleași comunități. Este un exercițiu de comunicare interumană care urmărește să stabilească conexiuni între cetățeni ai orașului care altfel, poate, nu au ocazia să schimbe păreri sau idei. În același timp urmărește să sensibilizeze trăitorii orașului să își asume nevoile urbei și să participe la construirea unui mediu comunitar urban sănătos, explică arhitectul Dan Clinci, fondator Urbannect.
Orașul Acasă- În cartiere. Pe plaja Grigorescu
Anul acesta Asociația Urbannect își propune să extindă proiectul cuprinzând în aria de desfășurare și cartierele orașului pentru a populariza faptul că orașul nu este reprezentat exclusiv de Centrul Istoric, ci are potențial vital și cultural și în Centrele sale Periferice.
A fost Grigorescu, urmează Mănastur, Gheorgheni, Mărăşti, Bvd.Eroilor
Prima etapă a avut ca și gazdă Cartierul Grigorescu, cea din acest sfârșit de săptămână va fi gazduită de Cartierul Mănăstur, urmând ca în 25-27 septembrie să fim primiți de Gheorgheni și Mărăsti în Parcul de la Iulius Mall și să invităm la final pe toți prietenii pe care ni i-am făcut pe B-dul Eroilor, în 16-18 Octombrie, pentru a povesti ce s-a întamplat în toată această călătorie urbană.
Cei interesați vor găsi în Parcul Primăverii Sufrageria Orașului Acasă, în care sunt invitați să poposească și să sporovăiască cu un pahar de ceai sau cafea.
Copiii vor avea parte de ateliere creative, părinții sunt invitați alături de cei mici să participe la schimbul de jucării, vor fi jocuri interactive care să stimuleze dragostea de carte, vor fi alături de dvs. profesori și elevi care vor discuta despre școală și implicarea celor tineri în viața socială a comunitătii, vom fi invitați sa ne facem listele de rechizite, vom povesti despre viața noastră de ieri, de azi și de mâine în cartier, vom asculta muzică și vom putea să participăm la un concurs de table cu premii ! Într-un cuvânt, vom incerca, împreuna cu dumneavoastră, să creem o comunitate familială în spațiul public al orașului. Adică ACASA!