Titu Toncian – Autoportret. Experiment fotografic și film

Esenţial Pictură Vizual
 Expoziția Titu Toncian: Autoportret. Experiment fotografic și film, are loc joi, 11 septembrie, de la ora 18:00, la Galeria Quadro.

Curator este Székely Sebestyén.

Expoziția prezintă o perioadă de creație mai puțin cunoscută a lui Titu Toncian, respectiv deceniul debutului, marcat de o coordonată comună în lucrările sale și aflată la intersecția dintre peisaj, individ și memorie afectivă. În această perioadă, fotografia capătă pentru artist o nouă dimensiune: din simplu instrument documentar se transformă într-un mediu autonom de expresie plastică și experimentare.

Lucrările prezentate în cadrul expoziției Autoportret. Experiment fotografic și film surprind anii ’70–’80, când Toncian explorează obsesiv privirea în oglindă — un spațiu al reflecției și al autocunoașterii. În aceste experimente vizuale, autoportretul, memoria locului, relațiile de familie și intimitatea de cuplu devin teme recurente, prin care artistul cartografiază atât realitatea exterioară, cât și universul său interior.

Spațiul în care Toncian amplasează ego-ul este ori natura arheologizată, ori un spațiu foarte intim, în ambele cazuri, lipsite de amprenta cotidianului. De exemplu, lucrarea Delimitări, realizată în 1987, ce va fi prezentată și în expoziția Autoportret de la Quadro, relevă relația dintre ego și exterior, așa cum o percepea artistul atunci. Așa cum menționează și curatorul Székely Sebestyén, „este nevoie de atingerea umană, de reperele corpului și ale minții, pentru a avea încredere în percepția lumii înconjurătoare.” În mod similar, în relația cu Celălalt, prin creionul sau pensula care ating și urmăresc realitatea vizibilă a persoanei surprinsă de fotografie, artistul stabilește și definește relația cu sine și cu persoana iubită.

Titu Toncian, Ipostaze, 1989, fotografie argentică, tempera

Titu Toncian, Ipostaze, 1989, fotografie argentică, tempera

Fie că este vorba despre lucrarea de absolvire a secției de ceramică, de experimentele fotografice, filmele scurte din anii 1980 sau obiectele de ceramică și instalațiile realizate mai târziu în cariera sa, artistul reușește să transforme un demers axat pe intimitate și subiectivitate într-un mesaj politic — cel al unei rezistențe tăcute.

Activitatea artistică a lui Titu Toncian s-a intersectat cu cea din cadrul Atelier 35, platforma națională dedicată tinerilor artiști, creată ca spațiu de dialog și expunere într-o perioadă marcată de restricții și cenzură. Membru activ al Atelier 35 din Cluj și implicat în conducerea filialei locale și organizarea unor evenimente marcante la nivel național, Toncian a întreținut legături cu Bucureștiul și alte centre artistice din țară, contribuind la menținerea unei rețele vii de comunicare între artiștii generației sale.

Expoziția Autoportret. Experiment fotografic și film face parte din proiectul de cercetare Fenomenul Atelier 35 – Cercetare de sociologia artei și expoziții, coordonat de Asociația Quadro. Proiectul urmărește să documenteze viața artistică a unei generații lansate în anii ’70–’80, prin interviuri, realizarea unei arhive și expoziții.

Perioada anilor 1980, marcată de dictatura comunistă și de cenzura severă, a fost o încercare pentru artiștii tineri români, care au găsit în Atelier 35 un refugiu și un spațiu de libertate. În acest context, abordarea Quadro se axează pe utilizarea instrumentelor sociologiei și istoriei orale și își propune ca, prin interviuri cu artiștii din cadrul Atelier 35, să înțeleagă cât mai multe despre cum arăta viața artiștilor în acea perioadă și să aducă în prim-plan mărturii directe legate de acest fenomen.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *