Maradona, Fidel Castro și alte fotografii superbe cu Cuba expuse la Photo România Festival

Special Vizual

Zeci de fotografii inedite din viața fostului lider cubanez Fidel Castro dar și fotografii frumoase din Cuba au fost expuse duminică, 19 noiembrie, într-o expoziție – eveniment cu durata de o zi, în cadrul Photo România Festival, ediția de toamnă. 

O expoziție de marcă intitulată  Our way to Cuba (Calea noastră către Cuba), realizată de artiștii Gina Buliga și Bogdan Comănescu.

La vernisaj a participat și Prof. Dumitru Preda, fost ambasador al României în Cuba și Excelența Sa, Doamna Nieves Ileana Hernandez Portales, actualul ambasador al Cubei în România.

_dsc0021

Expoziția a avut loc pe str. G-ral Dragalina, nr. 93, la sediul firmei Wincon. Tot în cadrul festivalului, Prof. Dumitru Predaa expus 80 de fotografii-document care surprind detalii din viața publică a lui Fidel Castro, în cadrul expoziției Fidel.

_dsc0017

Ediția de toamnă a Photo Romania Festival face parte din proiectul Photo Europe Days, care include peste 50 de evenimente dedicate fotografiei, desfășurate simultan în mai multe țări europene, în perioada 14-21 noiembrie. Proiectul Photo Europe Days a fost inițiat de organizatorii Photo Romania, în cadrul rețelei PHEN.

 

_dsc0019

Photo Romania Festival este un proiect realizat cu sprijinul Primăriei și Consiliului Local Cluj-Napoca.

Fotografiile cu Fidel Castro sunt  extraordinare!

_dsc0011

Dumitru Preda, istoric, fost ambasador al României în Cuba a spus la lansare că niciodată cubanezii nu au vorbit de rău românii, cât a fost el în funcție iar insula merită obligatoriu vizitată, fiind superbă.

maradona

Vă oferim o galerie foto:

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *