Cea de-a XVI-a ediție a Zilelor Culturale Maghiare din Cluj (ZCMC) s-a încheiat duminică seara cu o surpriză: înainte de concertul îndrăgitului cântăreț maghiar Zorán, pe scena mare din Piața Unirii a urcat astronautul maghiar Kapu Tibor, care s-a întors la sfârșitul lunii iulie din misiunea spațială Ax-4, de pe Stația Spațială Internațională.
„Când am fost în spațiul cosmic, nu am văzut granițe de țară, nu am văzut linii întrerupte, nu am văzut puncte de trecere a frontierei și nici culori palide care să acopere teritoriile unor țări întregi. Ceea ce am văzut însă a fost Bazinul Carpatic, Dunărea, Tisa, Balatonul, Harghita, Lacul Fertő și tot ceea ce ne face să fim maghiari”, le-a spus Kapu Tibor miilor de astronautul miilor de oameni adunați în centrul Clujului.
„Atunci când astronauții părăsesc planeta și ajung în spațiul cosmic, obișnuiesc să spună că provin de pe planeta Pământ și că reprezintă întreaga populație a Terrei. Cred că și voi, aici, la Cluj, sunteți într-o situație asemănătoare. Vă simțiți la fel de maghiari precum mă simțeam eu la Houston, sau la fel de pământean ca mine pe Stația Spațială Internațională”, a mai spus Kapu Tibor.
La fel ca la edițiile trecute, Gala de închidere a beneficiat de prezența pe scenă a primarului municipiului Cluj-Napoca Emil Boc, alături de viceprimarul Oláh Emese și Gergely Balázs, organizatorul principal al festivalului.
„Zilele Culturale Maghiare din Cluj au dovedit încă o dată: suntem acasă aici la Cluj, nu doar fizic, ci și sufletește (…) Muzica, dansul, târgul, plimbările, întâlnirile și discuțiile au căpătat un sens cu totul nou în ultimele zile. Ne-am regăsit într-o lume specială, pe care noi înșine am adus-o la viață, am modelat-o și i-am imprimat energia. Aceasta este magia Zilelor Maghiare în Cluj. Aici se găsește trecutul, prezentul și viitorul nostru”, a spus viceprimarul Oláh Emese, care a deschis seria discursilor.
Primarul Emil Boc amărturisit că a fost aproape în fiecare seară la festival și i-a felicitat pe organizatori pentru că au reușit să le ofere clujenilor o săptămână „fabuloasă”:
„Și în acest an la Zilele Culturale Maghiare din Cluj, am dovedit că forța noastră stă tocmai în diversitatea pe care o avem. Iar aici, diversitatea este sursă de unitate și de putere, nu de dezbinare. Mă bucur că suntem împreună și putem organiza aceste lucruri minunate. Vă felicit că împreună cu dvs. am putut construi un oraș european, unde fiecare să se simtă acasă. Trebuie în continuare să facem tot ce ne stă în putință să menținem tinerii acasă, indiferent de etnie, să le oferim cât mai multe motive să rămână aici, acasă”.
La rândul său, Gergely Balázs, organizatorul principal al ZCMC și președintele Asociației Clujul Comoară, a arătat că, de-a lungul celor 16 ediții, Zilele Culturale Maghiare au atras un public tot mai numeros nu doar din Cluj, ci din întreaga Transilvanie, din Bazinul Carpatic și, mai nou, din toate colțurile lumii.


